Aranżacja małego balkonu

W dzisiejszych czasach mieszkania posiadające przynajmniej mały balkon to standard. Niezależnie od jego rozmiarów, cieszy się on popularnością przez cały rok, zarówno podczas ciepłych miesięcy wiosennych i letnich, jak i zimowych. Kiedy pogoda dopisuje, może stać się idealnym miejscem do wypoczynku czy opalania się. Kto nie lubi wyjść na balkon, by poczuć na twarzy promienie słońca, posiedzieć ze szklanką ulubionego soku lub poczytać ciekawą książkę? Co więcej, w okresie wiosenno-letnim może posłużyć on do suszenia prania, zimą zaś dodatkowo pełnić funkcję lodówki.

Tak naprawdę sposobów wykorzystania balkonu jest wiele, zależnie od indywidualnych preferencji i potrzeb właściciela. Niektórzy mają do dyspozycji dużą jego powierzchnię, inni dość ograniczoną. Nie musi to mimo wszystko oznaczać problemów z jej funkcjonalnym, a przy tym estetycznym zagospodarowaniem. Jak urządzić mały balkon? Prezentujemy kilka cennych porad – bez wątpienia warto się z nimi zapoznać.

Jak urządzić mini balkon? Kolorystyka ma znaczenie

Nie każdy jest zwolennikiem jasnych odcieni, warto mimo wszystko pamiętać, że biel czy wszelkie jasne barwy powodują, iż przestrzeń sprawia wrażenie większej. Dzięki takim kolorom uniknąć można uczucia klaustrofobii, a jednocześnie osiągnąć efekt świeżości i elegancji. Niektórzy mogą mieć obawy co do wyboru jasnych barw w przestrzeni zewnętrznej, którą stanowi balkon, gdyż trudniej utrzymać je w czystości. Aby ściany zbyt szybko nie wymagały ponownego malowania, najlepiej zastosować farby odporne na ścieranie. Dzięki temu w celu wyczyszczenia powierzchni wystarczy przetarcie jej wilgotną szmatką. Powłoka nie ulegnie zniszczeniu oraz odzyska dawny wygląd. Kto natomiast posiada malutki balkon, lecz gustuje w wyrazistych kolorach, może postawić na dodatki w ciemniejszych barwach, jak na przykład elementy umeblowania, doniczki, roślinność ozdobna. Z jasnymi ścianami stworzą one estetyczny kontrast, nadadzą pomieszczeniu nieco ekstrawagancji oraz oryginalności.

Stylowa aranżacja małego balkonu – umeblowanie

Nie tylko kolorystyka jest ważna, lecz i dobór poszczególnych elementów wyposażenia. Co wpływa na fakt, że pomieszczenia wchodzące w skład mieszkania są przytulne i komfortowe? Ogromne znaczenie ma dobór dodatków, dopasowanie ich do siebie tak, żeby tworzyły spójną całość, ale także dostosowanie do przestrzeni, którą mają zajmować. Jeżeli posiada się balkon z małym metrażem, nie powinno się go zagracać niepotrzebnymi elementami. Przed jego aranżacją warto więc zastanowić się, który mebel będzie naprawdę niezbędny, a z którego zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie dwóch mebli jednym, wielofunkcyjnym. Dzięki przemyślanemu planowi aranżacja małego balkonu powinna stać się o wiele łatwiejsza. A z jakich elementów jego zagospodarowania najchętniej korzystają właściciele? Jeżeli przestrzeń nie pozwala wyposażyć balkonu w stół z całym zestawem wypoczynkowym, warto zastąpić go małym stolikiem z pojedynczym krzesłem lub leżakiem, który umożliwi zrelaksowanie się. Rolę stolika odegrać może odwrócona drewniana skrzynka lub ruchomy, opuszczany blat.

Niezwykłe aranżacje małego balkonu – rośliny ozdobne

Nie od dziś wiadomo, że zieleń działa uspokajająco. Nie tylko pomaga przy wzmożonym uczuciu stresu i zdenerwowaniu, lecz dodatkowo pozwala odpocząć oczom. Ten, kto spędza długie godziny przy komputerze, na przykład podczas pracy, powinien raz po raz spojrzeć na zieleń roślin, a to ułatwi mu zregenerowanie wzroku. Nie każdy jednakże dysponuje własnym ogrodem. Czy można stworzyć taki, wykorzystując mini balkon? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko dopasować odpowiednie dodatki jak skrzynki na kwiaty, stojaki na doniczki lub też doniczki z wieszakiem przystosowanym do zawieszenia ich za haczyk na przykład na suficie.

Kreatywne aranżacje małego balkonu to sposób na stworzenie w swojej domowej przestrzeni przytulnego zakątka. Niektórzy wyposażają go w meble umożliwiające wygodny wypoczynek, inni dodatkowo ozdabiają roślinnością, która poprawia samopoczucie, a jednocześnie estetycznie się prezentuje. Najważniejsze, żeby pomieszczenie było przemyślanie zagospodarowane, bez efektu zagracenia.

Skontaktuj się z nami